HISTORIE

HISTORIE

Srdíčkové vily

Image

Roubená vila se nachází v ulici Pod Zvonařkou na rozhraní Nuslí a Vinohrad u Nuselských schodů, které se ve své době těšily ohromné popularitě. V období první republiky se zde pořádal Běh do Nuselských schodů. Lidé po schodech korzovali a kochali se v zeleni hned vedle v té době moderních vil a činžovních domů. Po druhé světové válce na schodech probíhaly „tvrdé zkoušky výrobků automobilového průmyslu“, kdy po schodech jezdily automobily Jawa Minor a Škoda Tudor a motocykly Jawa a ČZ125T. Běh se znovu začal pořádat v devadesátých letech dvacátého století. Místo automobilů se dnes po schodech jezdí na terénních kolech nebo skateboardech. Občas se stane, že nepozorný řidič do ulice u schodů odbočí. Policie uvádí, že na schody vjely automobily několikrát a v roce 2011 dokonce Škoda Octavia sjela celé schody bez výraznějšího poškození.

První zmínka o plánované výstavbě vily se datuje do roku 1920. Jednalo se o nerealizovaný návrh dřevěné roubené vily pro Josefa Janečka, ředitele kladenských dolů, který vypracoval stavitel Emil Hrabě. Josef Janeček byl bratrem konstruktéra a zakladatele firmy JAWA.

O rok později v roce 1921 se realizoval návrh projektanta Maximiliána Duchoslava. Duchoslav naprojektoval roubenou alpskou vilu. Vlastně by se spíš dalo říct podkrkonoškskou roubenku, protože dekorativní prvky objevující se hlavně na exteriéru vily připomínají roubenky z Podkrkonoší. Vzhled vily byl již tenkrát v lokalitě Královské Vinohrady velmi překvapivý, protože by se zde nebo v nejbližším okolí těžko hledala venkovská atmosféra, která mohla majitele nebo architekta inspirovat. Vile se často říkalo „perníková“ nebo „srdíčková“ proto, že dekorativní dřevěné a kovové prvky pod okny, balkony a v hlavní schodišťové hale mají charakteristický tvar perníčků a obzvlášť pak tvar srdce. V hale zdobí srdíčka nejen zábradlí dřevěného schodiště, ale i kryty radiátorů centrálního topení, které spolu s koupelnami bylo samozřejmostí od samého počátku existence vily. Dispozice vily odpovídá dobovým návrhům, kdy centrem neboli jádrem domu byl byt majitele s velkou schodišťovou halou. Roubenka má celkově 3 patra s přibližně 20 místnostmi a technický suterén. Součástí suterénu je sklípek s ideálním klimatem, který je zapuštěný do svahu. Původní majitel, který si tento styl zamiloval, se však do objektu nenastěhoval a hned v roce 1922 ho prodal Richardu Dubskému, majiteli skláren. Zajímavé je, že měla vila sloužit pouze 20 let. A tak byla i projektována. K domu patřila velká zahrada. Většina z ní byla postupně rozprodána a na jednotlivých částech byly vystavěny okolní činžovní domy. V roce 1924 byly přistavěny dva skleníky s kotelnou. Oranžerie však byla v roce 1949 zrušena a zachovala se pouze kotelna. Ta stojí na pozemku dodnes.

Image
Image
Image

Rodina Dubských ve vile bydlela do roku 1939, kdy emigrovali do Ameriky. Od roku 1939 byla vila pod německou správou, která ji využívala jako ubytovnu pro Hitlerjugend. V tomto období proběhly dvě adaptace interiéru. Nejzásadnější úprava se realizovala v roce 1944, kdy byl jako válečný kryt ve skále vytesán oddělený zadní sklep, ke kterému byla proražena více než 15m dlouhá chodba.

 

Po druhé světové válce vilu na krátkou dobu opět obývala rodina Dubských, ti ale před rokem 1950 emigrovali. Vila byla znárodněna a převedena do majetku Univerzity Karlovy, která zde ubytovávala prominentní zahraniční studenty hlavně z Afriky a arabských zemí. V té době byl ráz interiéru ještě zachován, ale zahrada byla silně zanedbaná. Říkalo se, že ve vile bydlí exotičtí princové. Místní děti potají lezly na zahradu a hráli se v ní. Stejně tak zahradu navštěvovaly v době, kdy ji využíval Prognostický ústav, který ji bohužel přestavěl a upravil v dobovém stylu socialistických obytných domů. Místní vzpomínají, že zahrada byla v té době ještě udržovaná a vědci v ní dokonce pěstovali zeleninu. Později byla roubenka převedena do majetku Vysoké školy ekonomické. Po revoluci v roce 1989 byl objekt vrácen restituentům, rodině pana Kaplánka, prasynovce Richarda Dubského. Bohužel rodina restituentů neměla prostředky na rekonstrukci a nákladnou údržbu vily. Provizorně se řešili pouze havarijní situace.

Image

V roce 2004 byla vila prohlášena nemovitou kulturní památkou. Hodnotu kulturní památky vytváří především vnější plášť vily, který je provedený ve zmiňovaném duchu lidového neboli venkovského stavitelství. Kromě dekorativních prvků jsou zde pozoruhodné prvky samotného stavebního řemesla. Schodišťová hala a prostor bývalé jídelny mají neobvyklé dřevěné stavební vybavení, kterým škodí stávající barevné řešení. Vila si zaslouží citlivou rekonstrukci exteriéru i interiéru, nesmí se opomenout velmi zanedbaná a nepřehledná zahrada.

roubenka_white_156x60.png

AXEL HOLDING S.R.L.
via Del Monti Parioli 40
00197 Roma
Republica Italiana
CF 15409941000
RM-1588607

axelholdingsrl@gmail.com

Sociální sítě

Copyright © 2021 Pod Barborou 07 a.s.

design & development by systemx.cz

Hledat

Pod Barborou 07 a.s.Pod Zvonařkou 1746/7, 120 00, Praha 2info@zachranme-roubenku.cz